Przejdź do zawartości

Prince of Persia (gra komputerowa 2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prince of Persia
Producent

Ubisoft Montreal

Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

PL: Ubisoft Polska

Seria gier

Prince of Persia

Projektant

Dustin Browder

Kompozytor

Inon Zur, Stuart Chatwood

Silnik

Scimitar

Data wydania

Am.Płn.: 2 grudnia 2008
EUR: 4 grudnia 2008
GBR: 5 grudnia 2008[1]

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 12

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, OS X

Nośniki

Blu-ray, DVD

Wymagania

  • System operacyjny: Windows XP/Windows Vista
  • Procesor: Intel Pentium Dual Core 2,6 GHz lub
  • AMD Athlon™ 64 X2 3800+

Rekomendowany:

  • Intel Core 2 Duo 2.2 GHz or AMD Athlon 64 X2 4400+
  • Pamięć operacyjna: 1 GB dla Windows XP lub 2 GB dla Windows Vista
  • Karta graficzna: 256 MB DirectX9.0/DirectX10.0 z Shader Model 3 i więcej
  • Napęd: DVD
  • Wolna przestrzeń dyskowa: ok. 7 GB
Kontrolery

klawiatura, mysz, gamepad

Prince of Persiaprzygodowa gra akcji stworzona przez Ubisoft Montreal, wydana przez Ubisoft. Ukazała się w grudniu 2008 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Gra stanowi reboot serii, a cechuje ją nowy styl grania[2] oraz obrazkowy styl graficzny, podobny do cel-shadingu[3].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater, błąkając się pośród burzy piaskowej w poszukiwaniach swojej oślicy Farah (imię nawiązuje do poprzedniej trylogii), nagle natyka się na ściganą dziewczynę, Elikę. Podążając za nią trafia do gigantycznego ogrodu, gdzie zmuszony jest stoczyć walkę z jej ojcem. W jej wyniku z ogromnego Drzewa Życia uwolniony zostaje Aryman, perski bóg zła i ciemności. Za sprawą jego mrocznych mocy całą krainę dotyka plaga zepsucia, a w różnych jej rejonach pojawiają się słudzy do niedawna uwięzionego boga. Książę wraz z obdarzoną tajemniczymi mocami Eliką decyduje się ponownie wtrącić starożytne bóstwo do jego więzienia.

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Tryb przygodowy

[edytuj | edytuj kod]

Eksploracja świata gry nie jest możliwa bez zastosowania różnych akrobacji, z których część wywodzi się z poprzednich części cyklu. W tym tytule rzadziej jednak gwarantuje bohaterowi łatwe przemieszczanie się za pomocą tyczek czy kolumn, częściej natomiast wymaga użycia magicznej pomocy Eliki lub nowych umiejętności Księcia.

Towarzysząca głównemu bohaterowi Elika, w przeciwieństwie do Farah, która pojawiała się w poprzednich częściach gry, nie stanowi jedynie tła dla rozwijającej się przygody. Zgodnie z zamierzeniem twórców gry, jest ona istotną częścią rozgrywki, a wykorzystanie jej pomocy jest niezbędne do ukończenia gry. Nowością w serii jest fakt, że Książę na skutek błędów gracza w rozgrywce nie może zginąć – wszelkie zdarzenia, które by tym skutkowały, zastąpione są animacją Eliki ratującej głównego bohatera i kontynuacją gry od bezpiecznego miejsca. Rozwiązanie to stanowi niejako kontynuację założenia cofania czasu przyjętego w starej trylogii, przyspieszającego rozgrywkę i usuwającego konieczność wczytywania zapisanych stanów gry w razie błędu. Każda z zanieczyszczonych lokacji w grze może zostać uzdrowiona przez Elikę, co diametralnie zmienia obraz świata gry i umożliwia korzystanie z nowych dróg. W tak odmienionych krainach można także zdobywać ziarna światła, dzięki którym rozszerza się wachlarz umiejętności towarzyszki Księcia i których zebranie odpowiedniej ilości jest niezbędne do ukończenia gry.

Tryb walki

[edytuj | edytuj kod]

W grze, w przeciwieństwie do poprzednich części, przeciwnicy występują wyłącznie pojedynczo, a ponadto Książę trafia na nich znacznie rzadziej. Każdy z przeciwników pełni jednak funkcję minibossa, a po rozpoczęciu z nim walki u dołu ekranu pojawia się pasek obrazujący jego życie. Przeciwników w grze można podzielić na dwie kategorie: zwykłych żołnierzy Arymana i postaci bardziej istotne dla fabuły (Alchemik, Konkubina, Łowca, Wojownik), z którymi walki trzeba stoczyć kilkakrotnie. W pokonaniu wroga kluczową rolę odgrywają umiejętności Księcia, jednak istotny jej element stanowi także wykorzystanie zdolności Eliki, które czasami okazują się niezbędne do zadania przeciwnikowi obrażeń lub przedłużenia sekwencji ataków głównego bohatera.

Podobnie jak w trybie eksploracji, w walce Książę nie może zginąć. Inaczej niż w starej trylogii, nie ma więc żadnego paska obrazującego siły witalne bohatera, jego kondycja jest obrazowana przez sam sposób poruszania się oraz przez pulsujące czerwone obramowanie ekranu, gdy przeciwnikowi uda się zadać obrażenia. Wraz z przyjmowanymi obrażeniami, Książę zaczyna poruszać się wolniej, stając się bardziej podatnym na kolejne ataki, co ostatecznie może doprowadzić do powalenia go przez wroga na ziemię. W takiej sytuacji uratować go może jedynie szybka reakcja gracza lub pomoc Eliki, która przeniesie go w bezpieczne miejsce. Drugi z przypadków, odpowiadający śmierci bohatera w klasycznej rozgrywce, wiąże się jednak również z odzyskaniem części albo wszystkich sił przez przeciwnika.

Polska wersja

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce dystrybucją gry zajął się lokalny oddział Ubisoftu. Tytuł został w pełni spolszczony, zarówno w wersji na system Microsoft Windows, jak i konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3. W zależności od platformy, różne są daty wydania gry w Polsce. Na konsolę Xbox 360 ukazała się ona 12 grudnia 2008[4], data premiery wersji na PlayStation 3 została ustalona na 9 stycznia 2009, podobnie jak w przypadku systemu Microsoft Windows[5][6].

Aktor Postać
Maciej Zakościelny Książę
Izabella Bukowska Elika
Miłogost Reczek Ojciec Eliki
Mirosław Zbrojewicz Aryman
Brygida Turowska Konkubina
Adam Bauman Alchemik
Andrzej Blumenfeld Wojownik
Sylwia Gliwa Narrator

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]